Osoby fizyczne nie muszą, ale mogą
Obowiązek korzystania z e-Doręczeń od stycznia mają radcowie prawni i adwokaci – przypomina Kinga Dobrzyń, dyrektor w Poczcie Polskiej.
E-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dla kogo od 1 stycznia ta forma komunikacji stanie się obowiązkowa?
Obowiązek ten został rozłożony w czasie. Od początku 2025 r. podmioty publiczne mają obowiązek założenia konta do takich doręczeń i udostępnienia tej informacji użytkownikom. Jednak jeszcze przez rok nie będą musiały wysyłać tą drogą korespondencji. Natomiast grupą, która ma obowiązek korzystać z e-Doręczeń od stycznia, są zawody zaufania publicznego, a zatem radcowie prawni, adwokaci, doradcy podatkowi itd. Od II kwartału 2025 r.zobowiązani do tego będą też przedsiębiorcy wpisani do CEiDG. Ważną dla powszechności systemu grupą, która nie ma obowiązku z niego korzystać, są osoby fizyczne. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z tej usługi, dużo osób takie konta zakłada.
Jakie to korzyści?
Nie musimy iść do placówki, nadawać listu poleconego, odbierać zwrotnego potwierdzenia ani też iść z awizo odebrać przesyłkę w godzinach otwarcia placówki. Powoduje to, że osoby fizyczne są obecnie grupą dominującą w statystykach użytkowników e-Doręczeń. I będzie to grupa najsilniej motywująca do skutecznego rozwijania tego systemu. Chcą oni bowiem w sposób bezpieczny i łatwy mieć zapewniony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta