Największy błąd Blaira
Premier otworzył już w 2004 roku rynek pracy dla przystępujących do UE krajów Europy Środkowej wbrew swoim najbliższym doradcom. Bardzo przyczynił się tym do brexitu.
Udostępnione właśnie przez Downing Street dokumenty archiwalne nie pozostawiają złudzeń: nawet najwyżsi rangą członkowie ówczesnego gabinetu nie podzielali entuzjazmu Tony’ego Blaira do możliwie szybkiego zrównania w prawach Polski i siedmiu innych post-komunistycznych państw, które wstąpiły do UE 1 maja 2004 r. Na taki ruch zdecydowała się jeszcze tylko niewielka Irlandia i Szwecja. Zgodnie z traktatem akcesyjnym rynek pracy mógł pozostać zamknięty dla dawnych państw komunistycznych jeszcze przez siedem lat, a więc do 1 stycznia 2011 r.
W liście z 10 lutego 2004 r. ówczesny szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw ostrzegał premiera przed takim ruchem.
– Możemy stanąć w obliczu bardzo trudnej sytuacji, jeśli nie rozwiążemy tego prawidłowo – pisał. Jego zdaniem znacznie roztropniej byłoby dla Wielkiej Brytanii poczekać, aż inne duże kraje starej UE zniosą dotychczasowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta