Centra usług znów uskrzydlą specjalistów
Czterech na dziesięciu pracodawców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu zaczyna rok 2025 z planem zwiększenia liczby pracowników. Szansą na kolejne etaty będą też nowe inwestycje.
– Od kilku tygodni widzimy zwiększone zainteresowanie Polską ze strony nowych inwestorów – twierdzi Paweł Panczyj, członek zarządu i dyrektor do spraw strategii i rozwoju w Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), organizacji zrzeszającej większość inwestorów z tej branży.
Rozważane teraz nowe inwestycje to projekty już nie na 1000–2000 miejsc pracy, jak to bywało przed pandemią, ale na kilkaset etatów. Mniejsza skala zatrudnienia wiąże się jednak z większą wartością lokowanych w naszym kraju usług. – Minęły już czasy, gdy duża międzynarodowa firmy zatrudniała tysiące pracowników. Teraz taka firma tworzy fajne miejsca pracy – podkreśla Paweł Panczyj. I zaznacza, że ten trend współgra ze zmianami demograficznymi w Polsce, gdzie z roku na rok zmniejsza się liczba dostępnych kandydatów do pracy.
Dlatego słabsza od ponad roku koniunktura na rynku pracy specjalistów może teraz sprzyjać inwestycjom w centra usług wspólnych (SSC) czy outsourcingu (BPO). Jak ocenia Edyta Janas, starszy partner klienta w Randstad Enterprise, zdecydowanie niższa rotacja pracowników oraz niższe przyrosty zatrudnienia w sektorze wpływają na lepszy dostęp do puli wysoko wyspecjalizowanych kandydatów, co ma duży wpływ na koszty rekrutacji. – Stanowi to zachętę dla nowych inwestorów i można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta