Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Efekty KPO w strefie euro są rozczarowujące

02 stycznia 2025 | Ekonomia i rynek | Piotr Arak
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Przełomowy fundusz, którego formuła „pieniądze za reformy” ma zastąpić politykę spójności, na razie trudno uznać za sukces pod względem efektów makroekonomicznych, które są ponaddwukrotnie mniejsze od zakładanych.

Trzyliterowy skrót KPO, czyli Krajowego Programu Odbudowy, miał się Polsce kojarzyć z impulsem rozwojowym. Efektom dla strefy euro przyjrzeli się analitycy Europejskiego Banku Centralnego i do tej pory te są rozczarowujące. Polska jest dopiero w tym roku beneficjentem środków z KPO, ale w niektórych krajach europejskich już od czterech lat inwestycje realizowane w ramach tych funduszy nie przyniosły tak dużych efektów makroekonomicznych jak sądzono na samym początku.

Moment hamiltonowski

Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej, znany jako Next Generation EU (NGEU), to jeden z największych pakietów wsparcia gospodarek w historii UE, którego wartość wynosi 750 mld euro w cenach z 2018 roku, co odpowiada około 807 mld euro w cenach bieżących. Głównym komponentem funduszu jest instrument na rzecz odbudowy i zwiększania odporności (RRF), obejmujący 672,5 mld euro, z czego 312,5 mld euro przeznaczono na dotacje, a 360 mld euro na pożyczki. Pozostałe środki w wysokości około 77,5 mld euro wspierają politykę spójności, transformację zieloną i cyfrową oraz sektor zdrowotny i badania naukowe.

Był to moment hamiltonowski, UE w którym zdecydowaliśmy się na pierwszą w historii emisje długu, którego gwarantem były państwa członkowskie. Kształt NGEU...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13065

Wydanie: 13065

Spis treści
Zamów abonament