Nie zawsze po połowie, czyli 9/10 majątku dla męża
Faktyczna separacja małżonków może wpłynąć na podział ich majątku małżeńskiego po formalnym rozstaniu. Nie zawsze musi być „po równo”, dopuszczalna jest nawet znaczna dysproporcja.
To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego. Kwestia ta wynikła w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, którzy przez wiele lat żyli oddzielnie i w praktyce nie gromadzili wspólnie zasobów finansowych.
Wiele lat oddzielnie
Małżonkowie ci pozostawali w separacji faktycznej od połowy lat 80. XX w. Po 1989 r. mąż zgromadził znaczny majątek, zakładając na bazie reprywatyzowanego przedsiębiorstwa firmę, która stała się źródłem jego dużych dochodów, przyczyniających się do stanu majątku wspólnego. W tym okresie małżonkowie byli cały czas formalnie małżeństwem, ale pozostawali w faktycznej separacji i każde z nich odrębnie zaspokajało swoje potrzeby, zarządzało posiadanymi zasobami finansowymi i samodzielnie funkcjonowało, bez wsparcia współmałżonka.
Wreszcie kobieta wystąpiła o podział majątku wspólnego małżeńskiego i sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta