Apetyt na dobre biura się zaostrzy
Firmy szukają umeblowanych biur z dobrymi adresami, blisko stacji metra lub przystanków komunikacji miejskiej. W cenie są także elastyczne powierzchnie. W tym roku wynajem siedziby do pracy może być droższy.
Z biurowej oferty zniknęło w listopadzie 371 modułów o łącznej powierzchni 96 tys. mkw. To więcej niż w październiku o cztery moduły (1 proc.). Wynajęte w listopadzie moduły objęły jednak mniejszą łączną powierzchnię o 69 tys. mkw. (41,7 proc.) – wynika z analiz REDD.
– Niezmiennie najwięcej transakcji najmu dotyczyło niewielkich biur – o powierzchni do 250 mkw. Odpowiadały one za 67 proc. wynajętych modułów (biorąc pod uwagę ich liczbę). Większe powierzchnie – 250–500-metrowe., stanowiły 16 proc., a te ponad 500-metrowe: 17 proc. – podaje Krzysztof Foks, ekspert REDD. – Jeśli chodzi klasę budynków, to ponad 50 proc. modułów wynajęto w biurowcach klasy A.
Wydłużył się czas, w jakim biura „stoją” w ofercie. Średnia wartość wskaźnika REDD Index (pokazuje, ile dni biura czekają na najemców) w listopadzie wydłużył się do 453,4 dnia – to o 3 proc. więcej niż w październiku. Powierzchnie do 500 mkw. czekały na najemców średnio 423,8 dnia, te 5001 –tys. mkw. 713 dni, a te ponad 1 tys. mkw. 464,4 dnia.
Nie tylko w centrum
Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa, lider ds. ESG w firmie doradczej Newmark Polska, zaznacza, że ostatni kwartał roku na rynku biur to zazwyczaj okres wzmożonej pracy – najemców, deweloperów, właścicieli nieruchomości i doradców.
– W IV kwartale finalizowanych jest najwięcej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta