Wyceny banków nie rosną z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Na koniec 2024 r. notowania części banków były nawet niższe niż rok wcześniej. Perspektywy na 2025 r. w dużej mierze zależą od tempa obniżek stóp procentowych.
Jest już pewne, że polskie banki zakończą 2024 r. rekordowo wysokimi zyskami. Tylko po listopadzie łączny zarobek sektora wynosił 39,8 mld zł, czyli o około 44 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie w parze z tymi rekordami nie idą równie wysokie notowania banków na giełdzie.
Indeks WIG-banki na koniec 2024 r. wynosił ok. 12,34 tys. punktów. To oczywiście całkiem sporo, o 11,6 proc. więcej niż na koniec 2023 r. Ale to znacznie mniej, bo o 12,6 proc., wobec historycznego maksimum osiągniętego w kwietniu ubiegłego roku.
– No cóż, giełdowe wyceny banków nie są obecnie adekwatne do ich wyników finansowych – przyznaje Marcin Materna, analityk BM Banku Millennium. Dlaczego? Warto tu przypomnieć, że co do zasady indeksy giełdowe mają charakter wyprzedzający. Rekordowe zyski banków za cały 2024 r. zostały „skonsumowane” wiosną 2024 r., a w II poł. roku zaczęły już dominować różne obawy o przyszłość.
– Inwestorzy zaczęli niepokoić się o wpływ potencjalnych obniżek stóp czy o kolejne ryzyko prawne, tym razem dotyczące kredytów konsumenckich – wyjaśnia Materna. Do tego trzeba dołożyć geopolitykę, Polska wciąż jest postrzegana jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta