Ważne zmiany w planowaniu przestrzennym wchodzą w życie
7 maja zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Gminy zyskają dodatkowe sześć miesięcy na prace nad planem ogólnym i będą mogły dłużej korzystać ze studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Głównym celem ustawy z 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw jest wydłużenie terminu przyjęcia planu ogólnego oraz możliwości korzystania z dotychczasowych narzędzi lokalizowania inwestycji. Ponadto zamiarem autorów nowelizacji była eliminacja oczywistych omyłek i wątpliwości interpretacyjnych, które ujawniły się w trakcie stosowania ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (ustawa).
Wydłużenie terminów reformy
Nowelizacja ustawy przede wszystkim wydłuża terminy związane z wdrożeniem reformy planowania przestrzennego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) wzięło pod uwagę stan zaawansowania prac gmin nad planami ogólnymi i uznało, że dla wielu gmin obecny termin przyjęcia planu ogólnego, tj. do końca 2025 r., będzie niewystarczający i do tego czasu prace nie zostaną zakończone. W związku z tym MRiT stwierdziło konieczność wydłużenia obowiązującego terminu, co ma pozwolić gminom nie tylko na dokończenie procedur sporządzania planów ogólnych bez zawieszenia uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy, ale również na zwiększenie szans uzyskania środków z KPO na sfinansowanie przyjmowania nowych aktów planistycznych.
W pierwszej kolejności wydłużono terminy przyjęcia planu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)