Czy 0 zł może być ceną rynkową? Nieodpłatne świadczenia pod lupą NSA
Mimo że konieczność rozpoznania przychodu z nieodpłatnego świadczenia nie budzi istotnych wątpliwości, to takie zdarzenie może wiązać się z kontrowersjami wynikającymi z przepisów w zakresie cen transferowych.
Nie każdy podatnik należący do grupy podmiotów powiązanych ma bowiem świadomość wpływu przepisów w zakresie cen transferowych (przepisów TP) na metody szacowania przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 12 ust. 6b ustawy o CIT w odniesieniu do transakcji kontrolowanych (tj. transakcji między podmiotami powiązanymi) wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, ustala się na podstawie przepisów art. 11c i art. 11d ww. ustawy, tj. według zasady ceny rynkowej.
Nieodpłatne poręczenia a transakcja rynkowa
Zagadnienie to było niedawno przedmiotem postępowania zakończonego wyrokiem wydanym 16 stycznia 2025 r. przez Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 500/22). We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (dalej: wniosek ORD-IN) podatnik wskazał, że otrzymał nieodpłatnie poręczenia spłaty kredytów od wspólników. Podatnik sporządził dokumentację cen transferowych, złożył informację o cenach transferowych oraz oświadczenie, że niniejsza transakcja została przeprowadzona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. W ocenie podatnika prawidłowo ustalona cena transferowa w tych okolicznościach wyniosła 0 zł – głównie ze względu na fakt, że nie odniósł on większej korzyści z tego tytułu, a poręczyciele nie ponieśli uszczerbku majątkowego. Podatnik podnosił również, że o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta