Rośnie skala oszustw finansowych wobec klientów
Polski system finansowy jest najbezpieczniejszy na świecie. Ale przestępcy wykorzystują coraz bardziej wyrafinowane metody. Przeciwdziałamy im, mamy też propozycje działań – mówi Piotr Mazur, wiceprezes PKO Banku Polskiego, odpowiedzialny za obszar zarządzania ryzykiem.
Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie rozmawiano m.in. o różnych ryzykach związanych z działalnością branży finansowej. Jakie ryzyka dotyczą klientów PKO Banku Polskiego i jak próbujecie ich wspierać?
Największym ryzykiem, z jakim mamy w tej chwili do czynienia, są przestępstwa finansowe dotykające naszych klientów. Widzimy tu w ciągu ostatnich lat istotną zmianę. O ile wcześniej z reguły dotyczyły transakcji kartowych – była duża liczba transakcji, ale na drobne kwoty, o tyle dziś widzimy, że wraz z rozwojem technik zabezpieczenia banków przed tego typu oszustwami zmienia się profil przestępstw. Wcześniej przeważały właśnie przestępstwa kartowe, a w tej chwili coraz częściej dochodzi do przestępstw na tle inwestycyjnym, gdzie klienci poddawani są manipulacji, technikom socjotechnicznym, co powoduje, że sami dokonują transakcji. Mówimy już też o mniejszej liczbie transakcji, ale o dużo większych kwotach. To zdecydowanie bardziej bolesne dla klientów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta