Potrzebne są deregulacje na poziomie UE
Chodzi o deregulacje, które stworzą środowisko, w którym firmy z UE będą mogły współzawodniczyć na takich samych warunkach z podmiotami spoza Unii – mówi Michał Bolesławski, prezes ING Banku Śląskiego.
Bankowość w tych czasach to łatwy biznes czy trudny?
Taki sam jak zawsze.
To znaczy?
Banki korzystają z asymetrii między bezpiecznym rozwiązaniem a ryzykiem i pobierają za to marżę. Na tym opiera się nasz biznes. Więc im więcej volatility, tym więcej możliwości.
W podtekście mojego pytania była sytuacja geopolityczna. Powolne burzenie światowych układów gospodarczych, pojawiająca się coraz większa fragmentacja. Biorąc pod uwagę, że bankowość opiera się przede wszystkim na różnorakich globalnych połączeniach i przepływach, jednak może się okazać, że idą ciężkie czasy.
Nadchodzi kolejna zmiana. Mieliśmy do czynienia z tego typu sytuacjami w przeszłości i po prostu musimy się do tego dostosować. Musimy mieć pogląd na to, jak świat będzie wyglądał za parę lat i co ulegnie zmianie.
Co może ulec zmianie w perspektywie najbliższych lat?
Na pewno nastąpi deglobalizacja. To już jest widoczne, są nowe linie podziału. Trzeba się odnaleźć w bloku amerykańskim czy innym. Zakładam, że Europa znajdzie się jednak po tej samej stronie z Ameryką. Bo nie wyobrażam sobie, by te więzi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta