W rozproszeniu siła, czyli energetyczna tarcza Rzeczypospolitej
Społeczności energetyczne mogą odegrać kluczową rolę nie tylko w transformacji energetycznej, ale i w strategii obronnej państwa. To nowy wymiar bezpieczeństwa, który Polska powinna pilnie rozwijać.
Ukraina zasilana jest przez stosunkowo niewielką liczbę dużych elektrowni węglowych, gazowych i atomowych. Wspomagają je odnawialne źródła energii oraz elektrownie wodne. Od 2022 r. takie obiekty stały się pożądanymi celami ataków wroga.
Kilka rakiet od blackoutu
Jak podkreśla Joanna Furmaga z Polskiej Zielonej Sieci, organizacji, która od dekady stoi na czele ruchu społecznego Więcej niż Energia, promującego w Polsce energetykę rozproszoną i obywatelską, wspólnoty energetyczne to nie tylko kwestia klimatu, ale też realnej odporności. Dlatego 12 czerwca w Warszawie organizujemy „Gdy stawką jest bezpieczeństwo! – czas na wspólnoty energetyczne i fundusze europejskie”, konferencję z udziałem przedstawicieli rządu. Wojna w Ukrainie pokazała, że system scentralizowany to system „podatny”.
Podatny, gdyż wystarczą zaledwie dwa lub trzy trafienia rakietowe, by natychmiast wyłączyć z niego bardzo dużą moc. Aby zniszczyć setki lub tysiące małych elektrowni, potrzeba dziesiątek tysięcy pocisków. Z tego powodu Rosjanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta