Między zyskiem a odpowiedzialnością społeczną
Wbrew temu, że banki postrzegane są jako bezduszne korporacje, mają do odegrania kluczową rolę we współtworzeniu szeroko pojętej wspólnoty. Oferują nie tylko finansowanie, ale mogą też budować partnerstwa oparte na zaufaniu i odpowiedzialności.
Pojęcie wspólnoty mocno zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat, zarówno w wymiarze gospodarczym, politycznym czy społecznym – zgodzili się uczestnicy debaty „Partnerstwo to nie tylko kapitał. Rola sektora finansowego w transformacji polskiej gospodarki” podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Debatę moderował Tomasz Stawiszyński, filozof, eseista, autor książek.
Jak zmienia się pojęcie wspólnoty
W sensie politycznym wyniki wyborów w Polsce pokazują, że społeczeństwo w poglądach i emocjach jest podzielone na pół. Również na poziomie indywidualnych zainteresowań, upodobań, opinii ludzie skupiają się, głównie przez media społecznościowe, w odrębnych, często antagonizujących się grupach. W kontekście międzynarodowym mamy odejście od globalizacji jako trendu przynoszącego wspólne korzyści. A polityka prezydenta USA wskazuje na transakcyjne podejście w relacjach globalnych z pominięciem elementu wspólnych wartości.
Jakie są zadania i wyzwania dla instytucji finansowych w tym dynamicznie zmieniającym się otoczeniu? Czy mogą brać aktywny udział w tworzeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta