Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od pożyczki przelanej do niemieckiej spółki trzeba zapłacić PCC

09 czerwca 2025 | Dodatek | Mikołaj Pawłowski

Umowę pożyczki pieniądza bezgotówkowego należy traktować jako pożyczkę rzeczy, nie zaś prawa majątkowego. W konsekwencji w przypadku pożyczki od spółki polskiej na rzecz spółki niemieckiej zastosowanie ma przepis stanowiący o tym, że czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Polski.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 marca 2025 r (III FSK 1670/23).

Spółka niemiecka, której siedziba znajduje się na terenie Niemiec, wystąpiła o wydanie interpretacji dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zamierza ona zaciągać pożyczki od spółki zależnej z siedzibą na terytorium Polski. Pożyczki te miałyby być udzielane w formie bezgotówkowej, poprzez przelew z polskiego rachunku bankowego pożyczkodawcy na konto spółki niemieckiej. Spółka stwierdziła, że zgodnie z art. 720 kodeksu cywilnego (k.c.) pieniądz bezgotówkowy stanowi prawo majątkowe, które nie jest wykonywane na terenie Polski, lecz w Niemczech, gdzie znajduje się jej siedziba. W związku z tym takie transakcje nie powinny podlegać opodatkowaniu PCC.

Organ w interpretacji z 17 października 2022 r. (0111-KDIB2-3.4014.399.2022.1.MD) nie zgodził się z taką argumentacją. Podkreślił, że zarówno banknoty, bilon, jak i środki bezgotówkowe są rzeczami, które zgodnie z prawem cywilnym mogą podlegać PCC, jeśli znajdują się na terenie Polski. Środki pieniężne na polskim rachunku bankowym są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13196

Wydanie: 13196

Spis treści
Zamów abonament