Jaką część VAT można odliczyć od samochodów służbowych
Podatnicy mogą odliczyć cały VAT od wydatków związanych z użytkowaniem aut służbowych. Ale nie zawsze. Decyduje sposób użytkowania pojazdu oraz spełnienie wymogów formalnych, m.in. złożenie w terminie informacji VAT-26.
Samochody służbowe są niezbędne w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw, zarówno małych, jak i dużych. Wykorzystywane są do wykonywania codziennych zadań, takich jak transport towarów czy dojazdy do klientów. Zarządzanie kosztami związanymi z pojazdami służbowymi, zwłaszcza w kontekście VAT, wymaga jednak szczególnej uwagi i znajomości przepisów.
Kiedy jest możliwe pełne odliczenie
Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez przedsiębiorców jest to, czy mogą odliczyć 100 proc. VAT od kosztów związanych z użytkowaniem samochodów służbowych. Odpowiedź na to pytanie zależy od sposobu użytkowania pojazdu oraz spełnienia określonych wymogów formalnych.
Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50 proc. kwoty VAT naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku mieszanego. Zakłada się przy tym, że każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, ze względu na swoje cechy konstrukcyjne, jest używany zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych. W związku z tym odliczenie VAT od wydatków związanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta