Zasady postępowania, wymierzanie opłat
Zasady postępowania, wymierzanie opłat
: Kodeks celny to prawo materialne. Gdzie zatem szukać przepisów proceduralnych?
Anna Książkiewicz: Do postępowania w sprawach celnych stosuje się przepisy działu IV ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926), z uwzględnieniem zmian wynikających z kodeksu celnego (art. 262). Należy jednak pamiętać, że pierwszeństwo mają przepisy celne (szczególne), a dopiero potem reguły ordynacji. Ponadto organ celny wszczyna postępowanie z urzędu, jeżeli ma zamiar rozstrzygnąć w decyzji sytuację prawną towaru przywożonego na polski obszar celny lub wywożonego z niego przez nieznaną osobę, dla której nie ustanowiono kuratora lub przedstawiciela.
Postępowanie z urzędu wszczyna się też w sprawach dotyczących towaru przywożonego na polski obszar celny lub wywożonego z niego w obrocie pocztowym.
Jakie uprawnienia przysługują organowi w postępowaniu celnym?
Ma on prawo wymagać wpłacenia przez stronę opłat z tytułu kosztów postępowania. Jako dowód może przyjąć w postępowaniu dokumenty sporządzane przez odpowiednią jednostkę państwa obcego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta