Protestują i mają rację (częściowo)
Protestują i mają rację (częściowo)
RYS. MAREK KONECKI
Skąd się wzięły technologie plazmowe?
ZBIGNIEW KOŁACIŃSKI: Technologia plazmowa używana jest w metalurgii już od ponad 30 lat. Szersze jej zastosowanie wzięło się z konieczności unieszkodliwiania odpadów, a właściwie militarnych środków paraliżujących, które uznane zostały w Stanach Zjednoczonych za kłopotliwe odpady. To było we wczesnych latach 80. Pod koniec lat 80. wyniki tych prac zostały ujawnione. Pracowałem wówczas w Glasgow i miałem możliwość współtworzyć tam prototypowe systemy plazmowe. Czyli, można powiedzieć, że nowe cywilne zastosowanie technologii wzięło się z rozbrojenia, z umowy pomiędzy prezydentami Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego w tamtym czasie. Odpady militarne, wysokotoksyczne są potocznie nazywane niezniszczalnymi. Żeby je unicestwić w sposób bezpieczny dla środowiska, potrzeba bardzo wysokich temperatur, rzędu 2000-4000 st. C.
Czy dlatego piroliza plazmowa jest lepsza niż spalanie odpadów w konwencjonalnych spalarniach?
Odpady chemiczne, przemysłowe, szpitalne i wojskowe tylko w beztlenowym strumieniu plazmowym, w bardzo wysokich temperaturach ulegają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta