Wiedzieć więcej - 980114
- Pradzieje wirtualne
- Obraz zagrożeń
- Polskie konstytucje Archeologia
Pradzieje wirtualne
Równo przed dziesięciu laty Heinz Pagels wygłosił opinię, że "wierna symulacja, czy to religijny mit, czy też naukowa teoria, daje nam poczucie panowania nad życiem". Jeśli odnieść to zdanie do archeologii, uzyskamy twierdzenie o panowaniu nad życiem minionym, a konkretnie, oznacza to wgląd w to życie. Wyobraźnią i talentem wyczarowywał człowiek powieści historyczne, choćby takie, jak: "Dzikowy skarb" (Karol Bunsch), "Faraon" (Bolesław Prus), "Walka o ogień" (J. H. Rosny). Książki tej kategorii, niezależnie od tego, że są literaturą, stanowią jednocześnie próbę symulacji minionego życia na naukowych - zawsze - podstawach.
Wynalazek celuloidowej taśmy to kolejny symulacyjny krok, który umożliwił kręcenie filmów o szogunach, cesarzach, wodzach, żeglarzach. Obrazy w rodzaju "Walki o ogień" (sfilmowana powieść) czy "Królowej Margot" (na podstawie powieści Aleksandra Dumasa) zaskakują realizmem, który stał się możliwy dzięki korzystaniu z ustaleń nauki.
Zdenek Burian zrobił światową karierę, malując sceny z życia pitekantropów, neandertalczyków, łowców mamutów z epoki lodowcowej. Ale wszystko to było (jest) symulacją na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta