Spóźniony wniosek prokuratora
Policjant skazany
Spóźniony wniosek prokuratora
Do sądów krajowych należy przede wszystkim interpretacja obowiązującego prawa. Nie może ona jednak być arbitralna lub nierozsądna ani przynosić szkody rzetelności postępowania.
Tejedor Garcia, oficer policji, po wyjściu z rodzinnego przyjęcia 21 maja 1989 r. zatrzymał dwóch cudzoziemców, grożąc im użyciem broni. Zgodnie z jego relacją usiłowali mu sprzedać narkotyki, poza tym w Hiszpanii przebywali nielegalnie. Przewieziono ich do komendy gwardii cywilnej w Gallur wregionie Saragossy i po przesłuchaniu zwolniono. W następstwie tego zdarzenia przeciwko Tejedorowi Garcii wszczęto postępowanie karne, zarzucając mu bezpodstawne pozbawienie wolności, napaść i naruszenie dyscypliny. 10 września 1990 r. sędzia śledczy z Saragossy umorzył sprawę z braku cech przestępstwa. Prokurator odwołał się od tej decyzji. Tejedor Garcia zaprotestował, twierdząc, iż odwołanie prokuratora zostało złożone po upływie ustawowego terminu.
W postanowieniu z 4 grudnia 1990 r. sędzia śledczy dopuścił do rozpatrzenia odwołanie prokuratora. Uznał, że skoro nie ma wzmianki, kiedy prokuratura dostała postanowienie o umorzeniu, to trzeba przyjąć, że odwołanie złożono w ustawowym terminie trzech dni. Sędzia śledczy uchylił postanowienie o umorzeniu i skierował akt oskarżenia do sądu.
Sąd Okręgowy w Saragossie skazał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta