Czytać - nie czytać - 980114
- Rodem z Dostojewskiego
- Kuchnia artystyczna
- Dla mało dociekliwych
- Ostatni filozof? Warto
Rodem z Dostojewskiego
W nowej serii Znaku "Krótko i węzłowato" ukazała się bardzo ciekawa opowieść o inkwizycji, którą polecić warto przede wszystkim wojującym ateistom. Z inkwizycji uczyniono bowiem straszak, gruntownie myląc fakty z ich interpretacjami, głównie literackimi. To dlatego Grzegorz Ryś rozpoczyna swą książkę od Dostojewskiego, gdyż to właśnie autor "Braci Karamazow" ukształtował współczesne rozumienie słów: "inkwizytor" i "inkwizycja". Mniej lub bardziej udanie naśladowali go potem: Lawrence, Orwell czy Andrzejewski.
Praca Grzegorza Rysia oddziela prawdę o inkwizycji od jej "czarnej legendy". Przypomina, że herezję traktować zaczęto w kategoriach zbrodni kryminalnej wcale nie w średniowieczu, lecz dużo wcześniej - w starożytnym Rzymie. Opowiada o napięciach między władzą kościelną i świecką na tle stosunku do inkwizycji. Tłumaczy ten bolesny rozdział dziejów Kościoła, wyjaśniając jego przyczyny, lecz nie usprawiedliwiając ani nie relatywizując ocen. "Ewangelia jest jedna - pisze autor - to prawda. Ale jej odczytanie różne w różnych epokach, warunkowane przede wszystkim, ale z pewnością nie tylko, miarą rozwoju
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta