Plama na honorze nauki polskiej
POLEMIKI
Plama na honorze nauki polskiej
"Nawiązując do informacji dotyczących ponad 30 kompletnych plagiatów popełnionych przez dr. hab. Andrzeja Jendryczkę chciałbym dodać kilka słów komentarza.
Prawomocne orzeczenie o przedawnieniu pierwszego plagiatu dr. Jendryczki odkrytego w Danii w czerwcu 1994 r. , wydane przez Uczelnianą Komisję Dyscyplinarną pod przewodnictwem prof. Barbary Buntner z 26 marca 1996, opierało się na aktualnie obowiązującej ustawie dyscyplinarnej. Jednak krytyka tego orzeczenia wynika z tego, że Komisja Dyscyplinarna za datę popełnienia czynu obrała dzień wpłynięcia maszynopisu do redakcji "Przeglądu Lekarskiego". Maszynopis spędził prawie cały rok w szufladzie biurka zanim został wydrukowany. Dopiero w momencie wydrukowania pracy czytelnicy mają szansę odkryć, że artykuł jest plagiatem i takie było stanowisko radcy prawnego Śląskiej Akademii, jak i prof. Andrzeja Szewca z Uniwersytetu Śląskiego -- specjalisty od ochrony własności intelektualnej.
Odmienne stanowisko zajęły 2 kancelarie prawnicze w opiniach sporządzonych na zamówienie obrońcy prof. Andrzeja Jendryczki. Te dwie opinie wydane w sumie przez trzech docentów Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego uważały, że plagiat powstaje w momencie skopiowania czyjegoś dzieła i fakt, kiedy rozpowszechniany jest publicznie nie ma znaczenia. Na tych właśnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta