Zbrodnia w Nankinie
JAPONIA -- CHINY
Ponury rozdział dziejów XX wieku
Zbrodnia w Nankinie
O zbrodniach popełnionych przez armię Cesarstwa Japońskiego w chińskim Nankinie w 1937 roku, mimo ich przerażających rozmiarów, w Europie i Ameryce niewiele wiedziano. Złożyło się na to kilka czynników. Wydarzenia w Nankinie poszły w niepamięć, przyćmione zbrodniami w latach II wojny światowej.
Po II wojnie światowej w Chinach toczyła się przez kilka lat okrutna wojna domowa i nikt nie miał głowy do zajmowania się przeszłością, gdy gra szła o kształt przyszłości. Po zakończeniu działań wojennych zarówno Chińska Republika Ludowa, jak i Tajwan znalazły się w delikatnej sytuacji międzynarodowej. Jednym z głównych celów ich dyplomacji było zdobycie japońskiego uznania dla rządów w Pekinie i Tajpej, co skutecznie zniechęcało do podnoszenia spraw nieprzyjemnych dla Tokio. Z kolei w Stanach Zjednoczonych nie roztrząsano zbyt gorliwie zbrodni militarystów japońskich, gdyż w obliczu globalnej konfrontacji z komunizmem Tokio stało się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta