Co czyta świat - 980114
- Nowy Jork
- Bratysława Nowy Jork
Shtetl po raz drugi
Film Mariana Marzyńskiego "Shtetl", pokazany w amerykańskiej telewizji w 1996 roku, wywołał oburzenie i protesty ze strony mieszkających w USA Polaków. Zarzucano mu, że w niepełny i niesprawiedliwy sposób ukazał stosunek Polaków do Żydów w Brańsku podczas okupacji hitlerowskiej. Marzyński wspominał o Polakach, którzy wydawali Żydów, ale nie wspominał o tych, którzy im pomagali. Większość polskich bohaterów jego filmu sprawiała wrażenie prymitywnych antysemitów.
Ostatnio wyszła w USA książka pod tytułem "Shtetl: życie i śmierć małego miasteczka i świata polskich Żydów". Jej autorką jest Eva Hoffman, a tematem - ponownie dzieje społeczności żydowskiej małego Brańska. Wymowa książki Evy Hoffman - zamieszkałej w Londynie amerykańskiej pisarki i dziennikarki, która wyemigrowała z rodzicami z Polski w roku 1959 - jest zupełnie inna, niż wymowa filmu Marzyńskiego.
Żydzi stanowili przed wojną ponad 50 proc. ludności 8-tysięcznego Brańska. Autorka ukazuje ich bogate życie społeczne i polityczne w szerszym kontekście obecności Żydów w Polsce. Przypomina, że w średniowieczu byli oni lepiej traktowani nad Wisłą niż w państwach Europy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta