Dziurawa ustawa z opcją ucieczki
Już od września wyspecjalizowna agencja powinna zacząć zbierać informacje o wynagrodzeniach lekarzy publicznej ochrony zdrowia. Ale w prawie, które to umożliwi, jest luka, pozwalająca na uniknięcie ich ujawniania.
Sejm przyjął przepisy, które mają umożliwić ewidencjonowanie zarobków lekarzy w publicznych szpitalach po numerze PESEL lub numerze prawa wykonywania zawodu. Przed wakacjami regulacja trafi do Senatu, a później na biurko prezydenta. Jeżeli Karol Nawrocki podpisze ustawę, już we wrześniu Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) po raz pierwszy zbierze dane o wynagrodzeniach w publicznej ochronie zdrowia według nowych zasad.
Przypomnijmy, że obecnie AOTMiT gromadzi informacje o zarobkach lekarzy w oparciu o pojedyncze umowy i faktury zawierane przez podmioty lecznicze z medykami. Nie sumuje wszystkich zarobków lekarzy w ramach całego systemu, a wiadomo, że medycy mogą współpracować z kilkoma placówkami jednocześnie, jak również zawierać z jednym szpitalem kilka umów, np. umowę zlecenia obok umowy o pracę. Dlatego Agencja nie posiada informacji o łącznych zarobkach konkretnych lekarzy w publicznym systemie, choć takie dane Ministerstwo Zdrowia może pozyskać od Krajowej Administracji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)
