Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór o dzień zasiedlenia lokalu

29 stycznia 1998 | Prawo | JA

Spółdzielcza wykładnia prawa

Spór o dzień zasiedlenia lokalu

JAN ADAM JAROMIN

Obowiązujący od 1 stycznia 1997 r. art. 27 aust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1996 r. nr 137, poz. 638 -- dalej: updf) uprawnia podatnika do pomniejszenia podatku, jeżeli w roku podatkowym poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone m. in. na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu. "Dzień zasiedlenia lokalu" jest więc datą graniczną, co oznacza, że gdy określone w przepisie wydatki ponoszone są po tym dniu, podatek z tego tytułu nie ulega zmniejszeniu o określony w przepisie procent wydatków (19 proc. ).

Ustawa nie definiuje pojęcia "dzień zasiedlenia lokalu". Próbę określenia tego ustawowego sformułowania podjęła Izabela Lewandowska w dwóch artykułach: "Zwrot części wkładu i wykańczanie mieszkania" (z 17--18 maja 1997 r. ) oraz "Na mieszkanie i dom" (z 14--15 czerwca 1997 r. ).

Autorka wyraża pogląd, że w odniesieniu do mieszkań spółdzielczych statut spółdzielni decyduje, jaki moment jest dniem zasiedlenia lokalu. Z reguły jest to miesiąc od momentu przydziału lokalu. Z upływem terminu na zasiedlenie lokalu spółdzielnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1295

Spis treści
Zamów abonament