Zakaz ślubu dla cudzołożnika
Naruszenie prawa do małżeństwa
Zakaz ślubu dla cudzołożnika
MAREK ANTONI NOWICKI
Szwajcaria jest chyba jedynym państwem, w którym sąd może obywatelowi zakazać na jakiś czas zawarcia małżeństwa z powodu jego nagannego zachowania, np. cudzołóstwa.
Trzy pierwsze małżeństwa F. zostały rozwiązane przez rozwód. Po ostatnim z nich zakazano mu zawierania kolejnego przez trzy lata. Sąd uznał, iż F. z powodu nie dającego się zaakceptować zachowania był wyłącznie odpowiedzialny za rozpad związków. Już wcześniej, po drugim rozwodzie, obowiązywał go podobny zakaz przez rok. Podstawą był art. 150 szwajcarskiego kodeksu cywilnego. Odwołania do sądu apelacyjnego i Trybunału Federalnego nie dały rezultatu.
Po raz kolejny chciał się ożenić w marcu 1986 r. I on, i partnerka oświadczyli, iż chcą uczynić to jak najszybciej. Kobieta była w trakcie rozwodu. Orzeczenie w jej sprawie stało się prawomocne miesiąc później. W maju zwolniono ją z zawieszenia prawa do ponownego małżeństwa. Jednakże z powodu zakazu obowiązującego F. mogli wziąć ślub dopiero w styczniu 1987 r. Kilka tygodni później urodził się im syn.
W skardze do Europejskiej Komisji Praw Człowieka F. zarzucił, iż trzyletni zakaz ponownego małżeństwa naruszył art. 12 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (prawo do małżeństwa) oraz art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta