Umowa poręczenia jest możliwa
ANALIZA
Prawo bankowe
Umowa poręczenia jest możliwa
ELżBIETA KREMER
Od jakiegoś czasu lansuje się w prasie tezę, czynią to także przedstawiciele niektórych banków, że nowe prawo bankowe z 29 września 1997 r. (Dz. U. nr 140, poz. 939) pozbawiło banki możliwościkorzystania z powszechnej formy zabezpieczenia wierzytelności, jaką jest cywilna umowa poręczenia. Jest to pogląd błędny.
W aktualnym stanie prawnym banki mogą korzystać z tej formy zabezpieczenia wierzytelności. Rozważając problematykę umowy poręczenia na gruncie prawa bankowego -- zarówno nowego, jak i poprzedniego -- należy sięgnąć do przepisów dotyczących czynności bankowych oraz przepisu odnoszącego się, poprzednio, do bankowego tytułu wykonawczego, a obecnie -- tytułu egzekucyjnego.
W art. 11 ust. 1 ustawy z 31 stycznia 1989 r. -- Prawo bankowe (Dz. U. z 1992 r. nr 72, poz. 359 z późn. zm. ) ustawodawca wskazując przykładowo różnorodne czynności bankowe, wymienił w pkt 7 "udzielanie oraz przyjmowanie poręczeń i gwarancji bankowych". A zatem w świetle poprzedniego stanu prawnego poręczenie przyjmowane przez banki -- podobnie jak przyjmowanie gwarancji bankowych -- stanowiło czynność bankową. Podstawę prawną poszczególnych czynności bankowych stanowiły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta