Jakie zmiany w kodeksie postępowania cywilnego
DYSKUSJA
Przede wszystkim wśród procesualistów
Jakie zmiany w kodeksie postępowania cywilnego
K RZYSZTOF KOłAKOWSKI
W pierwszym artykule z tego cyklu (patrz: wczorajsza "Rzeczpospolita") autor analizował przepisy postępowania przed sądem pierwszej instancji, dzisiaj -- przed apelacyjnym.
Przypominamy oznaczenie skrótów zastosowanych w poprzednim i dzisiejszym tekście. Propozycje nowego tekstu zaznaczone są kursywą. Kpc 32 i kpc 39 oznaczają kodeks w pierwotnej i ostatniej wersji przedwojennej; kpc do 1964 r. oznaczono takim określeniem; kpc do 1 lipca 1996 r. powołano jako dot. kpc; przepisy obowiązującego kodeksu nie mają żadnego oznaczenia. Wersje alternatywne połączono w projektowanym tekście pojedynczym nawiasem.
Art. 367 § 1. Rozważenia może wymagać, czy nie powrócić do znanego w kpc 32 rozróżnienia instytucji procesowej od pisma. Zachowano bowiem instytucję wznowienia postępowania i skargi o wznowienie, jest także skarga na czynności komornika. Wtedy pismo określane byłoby -- jak kiedyś -- jako skarga apelacyjna lub kasacyjna.
§ 2. W przepisie tym zapisana jest zasada, że sąd drugiej instancji rozpoznaje apelację. Już jednak w następnym, a także dalszych (o czym jeszcze niżej) , niekonsekwentnie przedmiotem rozpoznania czyni się już całą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta