Wychowanie bez pasów i kijów
KONSTYTUCJA
Prawa dziecka
Wychowanie bez pasów i kijów
JANINA ZAPOROWSKA
JACEK MAZURKIEWICZ
Kilka postanowień Konstytucji RP dotyczy praw i statusu dzieci. Są wśród nich i takie, które należy uznać za przełomowe, mimo że ich treści znane są od dawna i bynajmniej nie rewolucyjne. Zawarto je w art. 40, 48, 53 i 72. Zatrzymajmy się na chwilę przy każdym znich.
Art. 40 w zdaniu pierwszym wyraża normę, która mogłaby być sztandarowym potwierdzeniem słuszności paremii, iż rzeczy jasne nie wymagają tłumaczenia (clara non sunt interpretanda) . Zgodnie z tym przepisem. "zakazuje się stosowania kar cielesnych". Nie przewiduje on żadnego wyjątku, z czego wynika, że kar takich nie wolno wymierzać nikomu. Dzieciom także. Są zresztą powody, by przypuszczać, że o to przede wszystkim prawodawcy chodziło. W chwili uchwalenia ustawy zasadniczej żadna norma polskiego prawa nie przewidywała bowiem dopuszczalności wymierzania kar cielesnych. Mimo to konstytucyjny przepis zakazuje ich stosowania. Wynika z tego, że jakoś odnosi się do tego, co było. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że jedyną grupą społeczną, wobec której kary te stosowano, są dzieci.
Niektórzy, także wybitni prawnicy, starali się usprawiedliwić taki rodzicielski obyczaj. Było to kłopotliwe, zważywszy że ani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta