Niereformowalni?
WĘGIEL
Pierwsze posunięcia świadczą o powrocie ręcznego sterowania
Niereformowalni?
B ARBARA CIESZEWSKA
Siedem ostatnich lat dowodzi, że jeśli górnictwo reformowane będzie przezkadrę wywodzącą się z węgla, to nie nastąpią w tej branży żadne zasadnicze zmiany. Menedżerowie węglowi najwyższych szczebli, stosują ręczne sterowanie bez względu na to, czy rządzi koalicja lewicowa czy prawicowa. Ostatnie posunięcia w sprawie cen węgla dla energetyki i handlu węglem są tego najlepszym dowodem. Podstawowym problemem rządu i górnictwa jest nadprodukcja węgla i nadmierne zatrudnienie, a w tejsprawie jeszcze niewiele się dzieje.
Z ostatnich posunięć Ministerstwa Gospodarki wynika, że po raz kolejny cała reformatorska para poszła w walkęopodwyżkę cen węgla dla energetyki i monopolizowanie handlu węglem. Ekipy specjalistów pracują wprawdzie nad "programem realizacyjnym" reformy polskiego węgla, lecz konkretne propozycje pojawią się dopiero z końcem marca. Minie więc wtedy już pięć miesięcy od wygrania wyborów.
Reforma górnictwa jest jednym z najtrudniejszych zadań nowego rządu. Wiadomo, że na trudne reformy ma się zawsze co najwyżej rok, ponieważ później spada w społeczeństwie chęć do wyrzeczeń.
Czas mija, konkretów brak
To, co dzieje się wokół węgla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta