Strategiczny nie znaczy zagraniczny
ROZMOWA
Alicja Kornasiewicz, sekretarzstanu w Ministerstwie Skarbu Państwa
Strategiczny nie znaczy zagraniczny
Jaką generalną strategię prezentuje obecny rząd w stosunku do banków, których jest nadal właścicielem lub współwłaścicielem?
Alicja Kornasiewicz: Możemy mówić tu o dwóch rodzajach instytucji, a więc takich, w których państwo jest jedynym właścicielem oraz, w których posiadamy jeszcze tzw. resztówki akcji. Jeśli chodzi o resztówki, to mogę powiedzieć, że naszym zamiarem jest ich szybka sprzedaż. Oczywiście z korzyścią dla skarbu państwa i dla tych banków, jako że skarb państwa nie może i nie pełni roli inwestora aktywnego. Banki, które są nadal w stu procentach własnością państwa, również chcemy prywatyzować. Ale nie można tu mówić ojednakowej strategii dla wszystkich, każdy przypadek należy traktować indywidualnie.
W takim razie po kolei. Czy wystawicie na przetarg pakiety akcji BPH i PBR, tak jak poprzedni rząd postąpił z resztówkami W BK i BSK?
Obu tych przypadków nie można rozpatrywać w oderwaniu od rynku, a przede wszystkim bez uwzględnienia tego, że po 1999 roku ten rynek otworzy się dla zagranicznych banków, które już nie będą musiały uzyskiwać licencji, aby otwierać w Polsce swoje oddziały....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta