Ekologiczne perpetuum mobile
ENERGIA
W Olsztynie gaz z wysypiska śmieci
Ekologiczne perpetuum mobile
KRYSTYNA F OROWICZ
W wielu krajach, dużo od nas bogatszych, gaz zwysypisk śmieci jest wykorzystywany jako źródło energii. W Polsce na prawie 800 składowisk odpadów komunalnych tylko 20 zaopatrzonych jest w instalacje do pozyskiwania energetycznego gazu.
Naukowcy obliczyli, że z jednej tony odpadów pochodzących z terenu dużego miasta powstaje 200--250 msześc. gazu wysypiskowego. Składa się on w połowie z metanu, prawie 25--30 proc. dwutlenku węgla, azotu (10--20 proc. objętości) oraz 350 różnych gazów. Jedynie metan i siarkowodór oraz gazy zgrupy węglowodorowej mają znaczenie ze względu na możliwość wytwarzania energii cieplnej.
Biogaz -- twierdzą specjaliści -- zaczyna się wydzielać w dużych ilościach już po 4--5 latach od rozpoczęcia wykorzystywania wysypiska. Wtedy też można rozpocząć jego eksploatację do celów energetycznych. Jeszcze w 25--30 lat po zakończeniu składowania na wysypisku śmieci biogaz może być wykorzystywany.
Pierwsze kilowaty w maju
Duńska firma Hedeslskabet rozpocznie pozyskiwanie gazu, i przetwarzanie go na energię cieplną i elektryczną, zwysypiska śmieci w podolsztyńskich Łęgajnach. Rozpoczyna się właśnie montaż turbiny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta