Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sankcje wobec Belgradu

10 marca 1998 | Świat | MT

KOSOWO

Marsze pokojowe setek tysięcy Albańczyków * Tirana domaga się interwencji NATO * Apel Havla i Kwaśniewskiego

Sankcje wobec Belgradu

"Dreniczanie, jesteśmy z wami", "Nie jesteśmy terrorystami" -- takie okrzyki wznosili uczestnicy pokojowej demonstracji w Prisztinie, stolicy Kosowa. Wśród około 100 tysięcy (według agencji Reuters) czy nawet 200 tysięcy (według szacunków Demokratycznej Ligi Kosowa) osób najwięcej było młodzieży. Enver Maloki, szef Centrum Informacji Ligi powiedział, że w całym Kosowie w proteście uczestniczyło około miliona Albańczyków.

Protestujący przez ponad pół godziny spacerowali głównymi ulicami Prisztiny, gdyż władze zakazały organizowania wieców. Co pewien czas ludzie siadali na jezdni i chodnikach. Miało to symbolizować ich pokojowe zamiary. Tłum śpiewał narodową, mająca niemal rangę hymnu, pieśń: "Daję Ci słowo, że zawsze będziemy razem". Słowa pieśni miały oznaczać, że nawet w największej biedzie Albańczycy będą razem. Niesiono transparenty z napisami: "Dość czystek etnicznych", "Precz z przemocą! ", "Oddamy życie, a le nie oddamy Kosowa".

Przed rozgłośną radiową oraz budynkami, w których mieszczą się siedziby serbskich władz, rozstawiono posterunki policji. Policjanci w kuloodpornych kamizelkach i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1331

Spis treści
Zamów abonament