Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uzewnętrznianie -- tak, nagabywanie podwładnych -- nie

10 marca 1998 | Prawo | MN

WOLNOŚa RELIGII

Oficerowie lotnictwa skazani za prozelityzm

Uzewnętrznianie -- tak, nagabywanie podwładnych -- nie

Wolność religii zakłada również wolność jej uzewnętrzniania, łącznie z prawem przekonywania do niej innych. Niedopuszczalny jest jednak prozelityzm uprawiany niewłaściwymi metodami.

Dimitrios Larrisis, Savvas Mandalarides i Ioannis Sarandis byli oficerami Sił Powietrznych Grecji i członkami Kościoła Zesłania Ducha Świętego (Pentacostal) . Zarzucono im, że w latach 1986--89 nagabywali podległych im żołnierzy wyznania prawosławnego i rozmawiali z nimi na temat nauczania tego kościoła. Poza tym dwaj z nich usiłowali nawrócić również osoby cywilne. Oskarżono ich o przestępstwo prozelityzmu. Według prawa greckiego oznacza to każde bezpośrednie lub pośrednie usiłowanie ingerowania w przekonania religijne osoby innego wyznania, w celu osłabienia jej wiary, przez wszelkiego rodzaju zachęty lub obietnice, wsparcie moralne, pomoc materialną lub też przy użyciu oszukańczych metod albo wykorzystywanie braku doświadczenia danej osoby, zaufania, niskiego poziomu intelektualnego lub naiwności.

Stały Sąd Sił Powietrznych w Atenach wymierzył im kary od dwunastu do czternastu miesięcy więzienia z zawieszeniem na trzy lata i zamianą na grzywnę. Apelacyjny Sąd Wojskowy utrzymał wyrok w mocy, łagodząc jedynie karę więzienia. Sąd Kasacyjny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1331

Spis treści
Zamów abonament