Ten sam prąd w różnych wcieleniach
Echa kryzysu azjatyckiego w Ameryce Łacińskiej
Ten sam prąd w różnych wcieleniach
- Efekt tequili
- El Nino
MARCIN WYSZOMIERSKI
Skutki kryzysu azjatyckiego odczuwane będą na międzynarodowym rynku finansowym jeszcze długo. Jego dramatyczny przebieg automatycznie przypomina wydarzenia z przełomu roku 1994 i 1995, gdy kryzys meksykański wywołał masową ucieczkę kapitałów zagranicznych z rozwijających się rynków. Wobec coraz większej swobody przepływu kapitału, wielu ekonomistów zaczyna traktować kryzysy na rynkach wschodzących podobnie jak niszczycielski El Nino - ten sam prąd, lecz w różnych wcieleniach. Śledzenie tych zjawisk dostarcza ciekawych wniosków również dla Polski.
Przyczyny zapaści finansowej krajów azjatyckich i latynoamerykańskich na pierwszy rzut oka wydają się te same. Dysproporcja pomiędzy tempem napływu kapitału a jego absorpcją spowodowała, że pieniądze nie były wykorzystywane optymalnie. Bardziej wnikliwa analiza bilansów płatniczych pokazuje różnice pomiędzy sposobami, jakimi pozyskiwano kapitał zagraniczny.
Masowa ucieczka kapitału
W Ameryce Łacińskiej, najprawdopodobniej z powodu niedostatecznego rozwoju rodzimego sektora finansowego, inwestycje zagraniczne finansowały w znacznym stopniu konsumpcję.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta