Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ten sam prąd w różnych wcieleniach

10 marca 1998 | Raporty | DE
źródło: Nieznane

RYNEK ŚWIATOWY

Echa kryzysu azjatyckiego w Ameryce Łacińskiej

Ten sam prąd w różnych wcieleniach

 • Efekt tequili
 • El Nino

  MARCIN WYSZOMIERSKI

  Skutki kryzysu azjatyckiego odczuwane będą na międzynarodowym rynku finansowym jeszcze długo. Jego dramatyczny przebieg automatycznie przypomina wydarzenia z przełomu roku 1994 i 1995, gdy kryzys meksykański wywołał masową ucieczkę kapitałów zagranicznych z rozwijających się rynków. Wobec coraz większej swobody przepływu kapitału, wielu ekonomistów zaczyna traktować kryzysy na rynkach wschodzących podobnie jak niszczycielski El Nino - ten sam prąd, lecz w różnych wcieleniach. Śledzenie tych zjawisk dostarcza ciekawych wniosków również dla Polski.

  Przyczyny zapaści finansowej krajów azjatyckich i latynoamerykańskich na pierwszy rzut oka wydają się te same. Dysproporcja pomiędzy tempem napływu kapitału a jego absorpcją spowodowała, że pieniądze nie były wykorzystywane optymalnie. Bardziej wnikliwa analiza bilansów płatniczych pokazuje różnice pomiędzy sposobami, jakimi pozyskiwano kapitał zagraniczny.

  Masowa ucieczka kapitału

  W Ameryce Łacińskiej, najprawdopodobniej z powodu niedostatecznego rozwoju rodzimego sektora finansowego, inwestycje zagraniczne finansowały w znacznym stopniu konsumpcję.

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1331

Spis treści
Zamów abonament