Liceum techniczne zamiast technikum
SZKOŁA
Instytut Badań Edukacyjnych ocenia eksperyment
Liceum techniczne zamiast technikum
Liceum techniczne pojawiło się jako eksperyment w naszym systemie szkolnym w 1993 roku, opracowany przy współpracy ekspertów Banku Światowego. Chodziło o to, by uczniowie oprócz przedmiotów ogólnokształcących, wymaganych na maturze, otrzymali szerokie przygotowanie ogólnozawodowe, ułatwiające absolwentowi mobilność w dalszym kształceniu zawodowym, odbywającym się w szkołach policealnych w krótszych cyklach kształcenia lub też w formach poza szkolnych, wzależności od potrzeb rynku pracy.
Obecnie działa 145 takich liceów, zazwyczaj w zespołach szkół zawodowych. I, jak twierdzi prof. Stefan M. Kwiatkowski, szef Instytutu Badań Edukacyjnych, który sprawuje nadzór merytoryczny nad tym eksperymentem, jest to pierwsza szkoła już przygotowana do tego, by zaistnieć w nowej strukturze systemu szkolnego, przewidzianej w programie reformy edukacyjnej ministra Handkego. Przy czym nauka w liceum technicznym trwa cztery lata, a nowe liceum profilowane będzie uczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta