Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozbieżność między celem a metodą

10 marca 1998 | Prawo | MN

WYBORY

Oskarżenie za kolportaż ulotek

Rozbieżność między celem a metodą

Swoboda wypowiedzi jest jednym z warunków koniecznych "swobody wyrażania opinii ludności w wyborze ciała ustawodawczego". Z tego względu szczególnie ważne jest zapewnienie w okresie poprzedzającym wybory swobodnego obiegu wszelkiego rodzaju opinii i informacji.

Phyllis Bowman, mieszkanka Londynu, jest dyrektorem wykonawczym Towarzystwa Ochrony Dziecka Nienarodzonego. Na krótko przed wyborami do parlamentu w 1992 r. rozpowszechniła 25 tys. ulotek w Halifaksie informujących o poglądach trzech głównych kandydatów na sprawę aborcji. Oskarżono ją na podstawie art. 75 ustawy z 1983 r. o reprezentacji społecznej, która uznaje za przestępstwo wydatkowanie przez osobę nieuprawnioną więcej niż 5 funtów na wydanie publikacji mającej promować lub zachęcać do wyboru konkretnego kandydata. 28 września 1993 r. Sąd Koronny Southwark uniewinnił ją, ponieważ spóźniono się z doręczeniem wezwania.

W skardze do Komisji Phyllis Bowman zarzuciła, iż oskarżenie było naruszeniem art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1331

Spis treści
Zamów abonament