Rozbieżność między celem a metodą
WYBORY
Oskarżenie za kolportaż ulotek
Rozbieżność między celem a metodą
Swoboda wypowiedzi jest jednym z warunków koniecznych "swobody wyrażania opinii ludności w wyborze ciała ustawodawczego". Z tego względu szczególnie ważne jest zapewnienie w okresie poprzedzającym wybory swobodnego obiegu wszelkiego rodzaju opinii i informacji.
Phyllis Bowman, mieszkanka Londynu, jest dyrektorem wykonawczym Towarzystwa Ochrony Dziecka Nienarodzonego. Na krótko przed wyborami do parlamentu w 1992 r. rozpowszechniła 25 tys. ulotek w Halifaksie informujących o poglądach trzech głównych kandydatów na sprawę aborcji. Oskarżono ją na podstawie art. 75 ustawy z 1983 r. o reprezentacji społecznej, która uznaje za przestępstwo wydatkowanie przez osobę nieuprawnioną więcej niż 5 funtów na wydanie publikacji mającej promować lub zachęcać do wyboru konkretnego kandydata. 28 września 1993 r. Sąd Koronny Southwark uniewinnił ją, ponieważ spóźniono się z doręczeniem wezwania.
W skardze do Komisji Phyllis Bowman zarzuciła, iż oskarżenie było naruszeniem art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta