Nie dla wszystkich stan spoczynku
Prawo oustroju sądów
Nie dla wszystkich stan spoczynku
Zmienione 17 grudnia ubiegłego roku prawo o ustroju sądów powszechnych w sobotę wchodzi w życie (Dz. U. z 1998 r. nr 98, poz. 607) . Jest to już ósma nowelizacja tej ustawy.
Przed podpisaniem prezydent w trybie kontroli prewencyjnej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. TK zaś uznał, że art. 6 ustawy jest niezgodny z konstytucją, ponieważ uchwalony został bez przewidzianej ustawowo konsultacji z Krajową Radą Sądownictwa. Przepis ten przewidywał niestosowanie do końca 2000 r. przedawnienia wpostępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów, którzy w latach 1944--1989 sprzeniewierzyli się zasadzie niezawisłości sędziowskiej. Przepisu tego wustawie -- rzecz jasna -- nie ma.
Pierwsza poprawka zawarta wnowelizacji dotyczy wieku, wktórym sędzia przechodzi w stan spoczynku. Jest to jedyny przepis tej ustawy, który wejdzie w życie 1 stycznia 1999 r. Ustawodawca wycofał się w nim ze zmiany wprowadzonej w sierpniu 1997 r. iprzywrócił 65 lat jako wiek odchodzenia sędziego ze służby. Istnieje jednak możliwość przedłużenia tego okresu przez KRS nawet opięć lat.
15 sierpnia natomiast zaczynają obowiązywać przepisy, których celem jest zdyscyplinowanie sędziów wstanie spoczynku. Ustawa stanowi, że również oni obowiązani są dochować godności urzędu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta