Śmierć generała leżała w interesie Stalina
Śmierć generała leżała w interesie Stalina
JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI
Zgadzam się z profesorem Ajnenkielem, że wymysł propagandy PRL pomawiającej przeciwników Władysława Sikorskiego w Oddziale II o zdradę, jaką byłby spisek z Niemcami przeciwko Naczelnemu Wodzowi, pozbawiony jest wszelkich podstaw. Wyrażone w dyskusji opinie o gen. Sikorskim mogą zawierać element prawdy, ale są moim zdaniem zbyt jednostronne. Sąd nad Sikorskim wykracza zresztą poza temat dyskusji.
Jest faktem bezspornym, że przed tragedią w Gibraltarze podjęta była próba spowodowania katastrofy samolotu Sikorskiego na lotnisku w Montrealu w dniu 7 stycznia 1943 roku. Istniały więc siły, które stawiały sobie za cel zgładzenie generała. W wojennych archiwach niemieckich odnaleziono po wojnie dokument wyliczający wszystkie udane i nieudane akcje sabotażowe w Gibraltarze prowadzone przez generała Erwina Lahousena. Nie ma w nim ani słowa o sabotażu samolotu Sikorskiego.
Tragedia w Gibraltarze z pewnością stawiała w trudnej sytuacji rząd angielski, choćby dlatego, że rozegrała się na oczach całego świata na terytorium brytyjskim strzeżonym przez Anglików.
Śmierć generała leżała w interesie Stalina. Polska znajdowała się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta