Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miłość jest wieczna

14 sierpnia 1998 | Plus Minus | JM

Franz Lehárw W iedniu ciągle modny

Miłość jest wieczna

JACEK MARCZYń SKI

Czy po pół wieku, jakie minęło od śmierci Franza Lehára, świat chce jeszcze oglądać jego operetki? Ten kompozytor dwukrotnie przeżył swoją epokę, ana dodatek w Operze Wiedeńskiej urządził wspaniały, artystyczny pogrzeb sztuce, której oddał talent. Ajednak wtym samym Wiedniu muzyka Lehára wciąż rozbrzmiewa, choć nie bardzo czasem wiadomo, co dzisiaj zrobić zteatralnym światem tego twórcy.

Bernard Grun, autor monumentalnej pracy poświęconej dziejom operetki przyznaje, że wpoczątkach naszego stulecia Franz Lehárspowodował ponowny rozkwit gatunku, podupadającego po śmierci Johanna Straussa czy Karla Millöckera. W latach 1858--1938 odbyło się w Wiedniu 1100 prapremier operetkowych, zczego ponad 400 przypada właśnie na czasy Lehára. On też był autorem największej liczby hitów, których powodzenie zachęcało innych kompozytorów, a przede wszystkim dyrektorów teatrów do prezentowania wciąż nowych dzieł.

Marzenia ck kapelmistrza

Jeśli uznać, że operetka jest najwspanialszym w ytworem sztuki austriackiej zczasów ck monarchii, to Franz Lehárjest typowym przedstawicielem państwa, którym rządził cesarz Franciszek Józef. Trudno podać, jakiej właściwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1465

Spis treści
Zamów abonament