Refleksja ożyciu i śmierci
Alfred Schnittke (1934--1998)
Refleksja ożyciu i śmierci
W Polsce śmierć tego rosyjskiego kompozytora odnotowana została jedynie krótkimi wzmiankami, jakbyśmy nie zdawali sobie sprawy, iż odszedł jeden z największych, azpewnością najpopularniejszych twórców współczesnych. U nas ciągle był chyba zbyt mało znany, wystarczy wspomnieć, że na Warszawskiej Jesieni jego utwór pojawił się po raz ostatni osiem lat temu. Można zresztą odnieść wrażenie, że muzykę Alfreda Schnittkego grywaliśmy częściej wlatach 80. , gdy był to rodzaj politycznej demonstracji, niż obecnie, kiedy oceniać ją należy wyłącznie według kryteriów artystycznych.
O jego twórczości napisano kiedyś, że była przejawem głastnosti znacznie wcześniej, niż termin ten pojawił się w polityce. Otwartość na różne prądy, czerpanie zwielu źródeł, sięganie do bogatej tradycji przyczyniły się niewątpliwie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta