Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapach Dionizosa

06 lutego 1999 | Nauka i Technika | KK

Skąd się bierze wspaniały bukiet

Zapach Dionizosa

KRZYSZTOF KOWALSKI

Wino: cierpkie, cienkie, aromatyczne, bezwonne, rześkie, gładkie, tęgie, ordynarne, delikatne, łagodne, mdłe, aksamitne, jędrne, płaskie, i tak dalej, i tak dalej. Co decyduje ojego cechach? Kieliszek wina stanowi niewyobrażalnie skomplikowaną kompozycję chemiczną. Dotychczas rozpoznano około 600 składników tworzących jego suknię i bukiet. Są to substancje powstające w trakcie procesu biotechnologicznego, jaki zachodzi od momentu zerwania gron -- do chwili nalania wina do kieliszka. Substancjami tymi zajmują się renomowane laboratoria badawcze.

Dzięki fizyce i chemii

Jeszcze na początku naszego stulecia panowało naukowe przekonanie, że wino zawdzięcza swój niepowtarzalny bukiet "eterowi". Ale już wpołowie wieku znano ponad 50 składników zapachowych. Aktualnie, enologia (nauka o winie, jego składzie, produkcji, przechowywaniu) wyróżnia ich blisko 100.

Skoro mowa o chemicznym składzie wina, trzeba sobie zdawać sprawę, że tego napoju nie wolno traktować jako zwykłego roztworu alkoholu w wodzie. Ten "roztwór" zawiera m. in. witaminy i sole mineralne potrzebne do sprawnego funkcjonowania o rganizmu.

Oficjalna definicja wina brzmi następująco: "Produkt fermentacji świeżych winogron (nie zaś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1615

Spis treści
Zamów abonament