Wieczny tułacz
SYLWETKI
190. rocznica urodzin Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego
Wieczny tułacz
GRZEGORZ ZIEZIULA
Napisana przez niego w wieku 18 lat opera upadła zaraz po berlińskiej premierze. Sława przyszła niespodziewanie dwa lata później, kiedy w tym samym mieście pokierował pierwszym od stu lat wykonaniem "Pasji wg św. Mateusza" Jana Sebastiana Bacha.
Utwór zalegał dotąd biblioteczne półki i nie wzbudzał zainteresowania. Dzięki niezwykłej intuicji i nieugiętej woli Feliksa Mendelssohna świat o dzyskał zapomniane arcydzieło. 11 marca 1829 r. , genialna "Pasja Mateuszowa" została przywrócona do życia koncertowego. Muzykami Singakademie dyrygował dwudziestolatek, który miał już na swym koncie wiele znakomitych kompozycji. Dokonał wielkiego przełomu -- muzyka Bacha zaczęła przeżywać prawdziwy renesans. Od tego momentu również z uwagą zaczęto przyglądać się śmiałym poczynaniom młodego kompozytora.
Wnuk Mojżesza, syn Abrahama
Twórca "Marsza weselnego" przyszedł na świat 3 lutego 1809 r. w Hamburgu. Jego dziadek Mojżesz Mendelssohn, o świecony żydowski filozof przyjaźnił się z Kantem i Lessingiem. Ojciec -- Abraham, przedstawiciel berlińskiego patrycjatu i zwolennik postępowych prądów, został chrześcijaninem i wychował swoje dzieci w religii Lutra. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta