Jaki Kozak, jaki Lach
UKRAINA
Niektórzy twierdzą, że ekranizacja "Ogniem imieczem" zaostrzy stosunki z Polską
Jaki Kozak, jaki Lach
PIOTR KOśCIńSKI Z KIJOWA
Paradoksem jest fakt, że premiera filmu Jerzego Hoffmana "Ogniem i mieczem" o dbywa się w trzy tygodnie po 345. rocznicy Rady Perejasławskiej i podpisania umowy z Rosją. Podpisał ją, ostatecznie pokłócony z Polską, hetman kozacki Bohdan Chmielnicki i -- w imieniu rosyjskiego cara -- bojar Fiodor Buturlin. Rada Perejasławska postanowiła przyłączyć kozackie ziemie do Rosji na zasadach autonomii. W praktyce porozumienie to stało się początkiem Imperium Rosyjskiego i zarazem -- wbrew nadziejom Chmielnickiego -- końcem niezależności Kozaków.
Okres powstania kozackiego i sama postać Chmielnickiego są dla Ukraińców niesłychanie ważne. Wkażdym mieście jest ulica lub plac Chmielnickiego, w wielu -- pomniki hetmana. Chmielnicki widnieje też na pięciohrywnowych banknotach. Najwyższy u kraiński order za zasługi wojenne, odpowiednik naszego Virtuti Militari, to właśnie Order Chmielnickiego.
Jak "Ogniem i mieczem" zostanie przyjęte na Ukrainie? Ci, którzy interesują się albo filmem, albo historią, albo też literaturą -- bądź też i jednym, idrugim, i trzecim -- zazwyczaj wstrzymują się z odpowiedzią. -- Najpierw musimy zobaczyć film -- wyjaśniają. Są jednak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta