Od Unii Lubelskiej do Europejskiej
Od Unii Lubelskiej do Europejskiej
RYS. JANUSZ KAPUSTA
Można się obawiać, że poza wąskimi kręgami specjalistów i miłośników historii w Polsce, a także poza jej granicami, skojarzenie dzisiejszej Unii Europejskiej z Unią Lubelską rzadko kiedy ma miejsce. Unia Europejska odwołuje się wprawdzie często do federacyjnych tradycji europejskich, od średniowiecza poczynając, ale jej ograniczanie jak dotychczas - z małymi wyjątkami - do Europy "romańsko-germańskiej" prowadziło jakże łatwo do niedostrzegania zjawisk poza tym obszarem. Wraz z Węgrami i Czechami w ramach Unii pojawi się tymczasem cała, wcale złożona w ciągu historii tradycja habsburska, z Polską zaś - tradycja związków monarchii polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
W gruncie rzeczy tradycja federalna dla Polski i naszych partnerów w wielonarodowościowej Rzeczypospolitej stanowi jeden z najbardziej fundamentalnych czynników przeszłości, kluczowych także dla narodowych kultur, a nawet i sporów, które dotąd prowadzimy między sobą i wewnątrz naszych narodowych społeczności. Spojrzenie na unię, dojrzewającą w powolnych procesach od schyłku XIV wieku, ale zawartą ostatecznie w 1569 roku w Lublinie, wydaje się dzisiaj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta