Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec dwuwładzy

10 grudnia 1999 | Ekonomia | KG

PORTY

Pozostaną trzy zarządy

Koniec dwuwładzy

Okres przejściowy działania dwóch zarządów w głównych polskich portach: Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu miał być krótki. Tymczasem trwał prawie dwa lata. Przyczyną była wadliwa ustawa o portach i przystaniach morskich, którą uchwalił Sejm poprzedniej kadencji.

W środę ,15. tego miesiąca, walne zgromadzenie akcjonariuszy podejmie decyzję w sprawie inkorporacji spółki Zarząd Portu Szczecin-Świnoujście SA przez spółkę Zarząd Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście SA. Dzień później podobną uchwałę podejmie WZA Zarządu Portu Morskiego Gdańsk SA. W ten sposób kończy się okres dwuwładzy w tych przedsiębiorstwach, który wprowadziła ustawa o portach i przystaniach morskich uchwalona przez Sejm w 1996 r. Ustanawia ona porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu portami głównymi w Polsce. Intencją ustawodawcy było rozdzielenia zarządzania portami od działalności eksploatacyjnej. Według ustawy, zarząd portu morskiego ma dbać wyłącznie o infrastrukturę, nabrzeża, tory wodne, drogi dojazdowe oraz rozwój tej infrastruktury i pozyskiwanie inwestorów zewnętrznych. Zarząd nie prowadzi działalności eksploatacyjnej i operacyjnej. Zajmują się tym indywidualne firmy w porcie.

Zgodnie z ustawą, w portach powinny powstać nowe zarządy, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1876

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament