Kryptografia, czyli internetowe być albo nie być
Informacje o użytkownikach w sieciach komputerowych
Kryptografia, czyli internetowe być albo nie być
JANUSZ BARTA, RYSZARD MARKIEWICZ
Problem nie w tym, czy należy chronić dane osobowe w Internecie, lecz jak to robić. Wątpliwości nie da się przy tym usunąć ogólnikowym stwierdzeniem, że co jest zakazane poza sieciami komputerowymi, jest niedozwolone także w sieciach.
Gwałtowny rozwój środków masowego komunikowania, nowe formy przekazywania i udostępniania rozmaitych wypowiedzi oraz materiałów zwiększają ryzyko naruszania dóbr osobistych oraz niedozwolonego przetwarzania danych osobowych. Źródłem szczególnego zagrożenia stają się globalne sieci komputerowe. Mówi się nawet, iż Internet i ochrona danych to dwa przeciwieństwa. Nie oznacza to jednak, że w Internecie ochrona danych nie obowiązuje.
Nietrudno dziś ustalić, kto, kiedy i jakie wywoływał (czytał) w sieci informacje, jakimi interesował się stronami, jakie stanowisko prezentował w grupach dyskusyjnych. Można śledzić pocztę elektroniczną, zawierać przez Internet transakcje, przeprowadzać operacje finansowe, obserwować zachowania i decyzje handlowe, badać zwyczaje konsumpcyjne. Za pomocą specjalnych programów wyszukuje się przepływające w sieci dane określonego rodzaju, wybierane np. według słów kluczowych lub według danych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta