Muzyka mikroświata
Czy komitet przyznający nagrodę w dziedzinie fizyki nie pospieszył się za bardzo
Muzyka mikroświata
PIOTR ZALEWSKI
Dziś wieczorem Gerardus 't Hooft i Martinus J. G. Veltman odbiorą Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Przyznano im ją za wyjaśnienie kwantowej struktury oddziaływań elektrosłabych.
Minęło ponad ćwierć wieku od opublikowania nagrodzonych prac. W tym czasie za unifikacje oddziaływań słabych i elektromagnetycznych przyznano już dwie nagrody Nobla (1979 i 1984). Co się stało, że po dwóch dekadach przypomniano sobie o tegorocznych laureatach, wręczając Nobla po raz trzeci? Gdzie szukać tych, którzy przyczynili się do tego sukcesu? Tym razem rzesza udziałowców jest dość liczna - kilka tysięcy fizyków i inżynierów z całego świata, w tym kilkudziesięciu Polaków.
Teoria elektrosłaba, będąca podstawą tzw. standardowego modelu cząstek elementarnych, jest monumentalnym osiągnięciem fizyki XX wieku, a dokładniej ukoronowaniem przełomu, który rozpoczął się wraz z powstaniem szczególnej teorii względności i teorii kwantowej na początku naszego stulecia. Aby lepiej zrozumieć jej znaczenie, przypomnijmy sobie znany fakt, że napięcie elektryczne zależy tylko od różnicy potencjałów elektrycznych, a nie od ich bezwzględnych wartości. (Podobnie, jak skok z parapetu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta