Jaka odpowiedzialność, taka polisa
Dla lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, zakładów opieki zdrowotnej i producentów leków
Jaka odpowiedzialność, taka polisa
MAŁGORZATA I MACIEJ CAPIK
Jeśli lekarz pracujący w szpitalu popełni błąd i skrzywdzi pacjenta, odpowiedzialność finansowa spada na szpital. Lekarz ponosi odpowiedzialność do wysokości trzech swoich pensji i w zasadzie tylko na taką sumę powinien się ubezpieczyć. W zupełnie innej sytuacji znajduje się lekarz prowadzący prywatną praktykę.
W ustawie podzielono zakłady opieki zdrowotnej na dwie grupy: publiczne i niepubliczne. W artykule 35 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej określono także specjalny tryb składania zamówienia na świadczenie usług. Według tego trybu, usługi zdrowotne może zamawiać minister lub centralny organ administracji rządowej, wojewoda (w przypadkach określonych w ustawie o inspekcji sanitarnej), jednostka samorządu terytorialnego albo samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej. Świadczenia zdrowotne są zamawiane w:
- niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej (w zakresie zadań określonych w statucie zakładu),
- u osoby wykonującej zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
- u osób prowadzących grupową praktykę lekarską, grupową praktykę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta