Gdyby mogli ocenić dokumenty
Rzetelny proces a kontradyktoryjność postępowania
Gdyby mogli ocenić dokumenty
MAREK ANTONI NOWICKI
Stronie należy umożliwić zapoznanie się z wszystkimi dowodami, które ma sąd, oraz przedstawienie uwag dotyczących ich istnienia, treści i autentyczności w odpowiedniej formie i we właściwym momencie, w razie potrzeby także na piśmie i przed rozprawą.
Siedmiu skarżących to obywatele czescy, spadkobiercy spółki "Frantiäek Otta" z Rakownika. W styczniu 1946 r. minister gospodarki żywnościowej uznał spółkę za znacjonalizowaną 27 października 1945 r., tj. z dniem wejścia w życie dekretu prezydenta nr 101 z 1945 r., zgodnie z którym upaństwowieniu podlegały firmy produkujące margarynę i zatrudniające więcej niż stu pięćdziesięciu pracowników. Ustawa nr 115 z 1948 r. nowelizująca ten dekret przewidywała, że wszystkie przedsiębiorstwa znacjonalizowane przed 22 lutego 1948 r. należy uważać za upaństwowione 27 października 1945 r. Nie określała ona minimalnej liczby pracowników przedsiębiorstw podlegających nacjonalizacji. Postępowanie w sprawie spółki zakończyło się w styczniu 1949 r., kiedy minister określił ostateczny zakres nacjonalizacji.
W marcu 1991 r. spółkę przekształcono w spółkę akcyjną Rakona a.s. ze 100-proc. udziałem skarbu państwa. Trzy miesiące później...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta